Ideą projektu było stworzenie miejsca, w którym będzie można obserwować obiekty na niebie przy pomocy instrumentów astronomicznych, jakimi posługiwali się astronomowie od XVI w. po dzień dzisiejszy.
W tym celu rozbudowano istniejące obserwatorium astronomiczne w miejscu zwanym Górą Żurawią (ok. 2 km na południe od Fromborka), poprzez budowę nowych pawilonów obserwacyjnych, przeznaczonych dla instrumentów astronomicznych, które muzeum posiada w swoich zbiorach. Wśród nich znajdują się dwa XIX-wieczne teleskopy, instrument przejściowy Bamberga oraz XX-wieczna kamera do wykonywania zdjęć sztucznych satelitów ziemi. Aby odwiedzający to miejsce mogli zapoznać się z przedteleskopowymi sposobami obserwacji nieba, specjalnie dla parku wykonano rekonstrukcje instrumentarium Mikołaja Kopernika oraz XVII-wiecznych lunet, tzw. kaliskich, które były używane przez jezuitów w Kaliszu do obserwacji plam na Słońcu.
Realizację projektu podstawowego przeprowadzono w lata 2013-2014. W 2015 r. kontynuowano rozbudowę Parku Astronomicznego ze środków Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Od sierpnia 2015 r. Park Astronomiczny jest udostępniany zwiedzającym.
Pojekt został dofinansowany przez Europejski Fundusz Rybacki z Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”.